Rohm Semiconductor MCR10EZHF2611
MCR10EZHF2611 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF2611
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF2611.pdf
Availability of MCR10EZHF2611
QUANTITY
MCR10EZHF2611 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF2611
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF2611
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF2611
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF2611 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF2611 Details Description
Related parts for MCR10EZHF2611
TRIMMER 2M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
INPUT MODULE 64 DIGITAL datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 100UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PFC ONE CYCLE CONTROL 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.412A 100 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 YELLOW 50' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf