Rohm Semiconductor MCR10EZHF2701
MCR10EZHF2701 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF2701
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF2701.pdf
Availability of MCR10EZHF2701
QUANTITY
MCR10EZHF2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF2701
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF2701
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF2701
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF2701 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF2701 Details Description
Related parts for MCR10EZHF2701
Crystal 48.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf