Rohm Semiconductor MCR10EZHF2803
MCR10EZHF2803 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF2803
Brief Description
RES SMD 280K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF2803.pdf
Availability of MCR10EZHF2803
QUANTITY
MCR10EZHF2803 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF2803
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF2803
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF2803
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF2803 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF2803 Details Description
Related parts for MCR10EZHF2803
SW SIM ROLLER SPDT .1A WIRE 125V datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 800MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
SL100 RA REC 240P 165 30PN T3 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
KRIMPING DIE (MMT-AA-575-I2) datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf