Rohm Semiconductor MCR10EZHF38R3
MCR10EZHF38R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF38R3
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF38R3.pdf
Availability of MCR10EZHF38R3
QUANTITY
MCR10EZHF38R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF38R3
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF38R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF38R3
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF38R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF38R3 Details Description
Related parts for MCR10EZHF38R3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 2W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 304VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf