Rohm Semiconductor MCR10EZHF4423
MCR10EZHF4423 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF4423
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF4423.pdf
Availability of MCR10EZHF4423
QUANTITY
MCR10EZHF4423 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF4423
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF4423
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF4423
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF4423 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF4423 Details Description
Related parts for MCR10EZHF4423
IC REG LDO 1.5V/2.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 2-WIRE 28-SSOP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.6K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 1NC 1NO SPDT 120V datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 2.5KV RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf