Rohm Semiconductor MCR10EZHF4750
MCR10EZHF4750 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF4750
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF4750.pdf
Availability of MCR10EZHF4750
QUANTITY
MCR10EZHF4750 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF4750
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF4750
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF4750
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF4750 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF4750 Details Description
Related parts for MCR10EZHF4750
CONN HEADER .100" 9POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 20MA datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 500A DO200AB datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 200MA 12V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
68UF 385V 25X30MM 105C 10000H datasheet.pdf