Rohm Semiconductor MCR10EZHF4991
MCR10EZHF4991 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF4991
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF4991.pdf
Availability of MCR10EZHF4991
QUANTITY
MCR10EZHF4991 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF4991
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF4991
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF4991
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF4991 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF4991 Details Description
Related parts for MCR10EZHF4991
IC DETECTOR VOLT 4.6V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT PINS datasheet.pdf
LCD COG CHAR 2X16 TRANSFL datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.03A 320 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
PCM 150 X 200 X 0.18MM datasheet.pdf