Rohm Semiconductor MCR10EZHF5100
MCR10EZHF5100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF5100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF5100.pdf
Availability of MCR10EZHF5100
QUANTITY
MCR10EZHF5100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF5100
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF5100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF5100
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF5100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF5100 Details Description
Related parts for MCR10EZHF5100
IC COUNTER 14STG BINARY 16-TSSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR 2-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.12 OHM 5% AXL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 392 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RSM 16M/24V SPST COM NEG3A R datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf