Rohm Semiconductor MCR10EZHF5112
MCR10EZHF5112 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF5112
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF5112.pdf
Availability of MCR10EZHF5112
QUANTITY
MCR10EZHF5112 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF5112
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF5112
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF5112
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF5112 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF5112 Details Description
Related parts for MCR10EZHF5112
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU ARM7 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 900K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HSG,REC,PANEL MOUNT,GWT,SINGLE R datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf