Rohm Semiconductor MCR10EZHF5112
MCR10EZHF5112 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF5112
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF5112.pdf
Availability of MCR10EZHF5112
QUANTITY
MCR10EZHF5112 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF5112
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF5112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF5112
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF5112 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF5112 Details Description
Related parts for MCR10EZHF5112
CONN RECEPT 13POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
FERRULE 16.0MM 24 BLU 1 = 100PCS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 1023BGA datasheet.pdf
THOMSON BUSHING 12MM datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.385A 67 MOHM datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf