Rohm Semiconductor MCR10EZHF51R1
MCR10EZHF51R1 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF51R1
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF51R1.pdf
Availability of MCR10EZHF51R1
QUANTITY
MCR10EZHF51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF51R1
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF51R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF51R1
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF51R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF51R1 Details Description
Related parts for MCR10EZHF51R1
RES SMD 3.48K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.374 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST SOT-563 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
STRNLGT 100' TEM.LGHT CD W/PLSTC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf