Rohm Semiconductor MCR10EZHF5601
MCR10EZHF5601 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF5601
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF5601.pdf
Availability of MCR10EZHF5601
QUANTITY
MCR10EZHF5601 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF5601
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF5601
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF5601
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF5601 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF5601 Details Description
Related parts for MCR10EZHF5601
RES SMD 150 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256FGBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE 5POS PLUG-OPEN END 2.5M datasheet.pdf