Rohm Semiconductor MCR10EZHF5622
MCR10EZHF5622 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF5622
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF5622.pdf
Availability of MCR10EZHF5622
QUANTITY
MCR10EZHF5622 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF5622
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF5622
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF5622
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF5622 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF5622 Details Description
Related parts for MCR10EZHF5622
RES 3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER ESG 8/17 SYS PRO datasheet.pdf
PAC-M340-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 82POS datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST-NC 10A datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 14A HOLD datasheet.pdf