Rohm Semiconductor MCR10EZHF5902
MCR10EZHF5902 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF5902
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF5902.pdf
Availability of MCR10EZHF5902
QUANTITY
MCR10EZHF5902 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF5902
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF5902
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF5902
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF5902 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF5902 Details Description
Related parts for MCR10EZHF5902
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR datasheet.pdf
CABLE ATA/SATA 19" datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
IC SW QUAD HI SIDE 35MOHM 24PQFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED SWITCH WITH BEZEL datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 6A QC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf