Rohm Semiconductor MCR10EZHF6040
MCR10EZHF6040 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF6040
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF6040.pdf
Availability of MCR10EZHF6040
QUANTITY
MCR10EZHF6040 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF6040
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF6040
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF6040
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF6040 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF6040 Details Description
Related parts for MCR10EZHF6040
IC SWITCH SPDT 6TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
IC FLUX SENSOR 12BIT DGTL 8-DFN datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 2413 datasheet.pdf
IC LAMP DVR FLUORES 600V 20-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC OVP/OCP ADJ PROTECT 14TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf