Rohm Semiconductor MCR10EZHF62R0
MCR10EZHF62R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF62R0
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF62R0.pdf
Availability of MCR10EZHF62R0
QUANTITY
MCR10EZHF62R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF62R0
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF62R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF62R0
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF62R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF62R0 Details Description
Related parts for MCR10EZHF62R0
DEKAFIX GW 5 MARKED 100 50/CD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V/3V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 221 OHM 2/3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf