Rohm Semiconductor MCR10EZHF6340
MCR10EZHF6340 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF6340
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 634 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF6340.pdf
Availability of MCR10EZHF6340
QUANTITY
MCR10EZHF6340 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF6340
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF6340
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF6340
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF6340 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF6340 Details Description
Related parts for MCR10EZHF6340
TERM RING TUBE N INS 2/0AWG 1/4 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 800MA 320 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
INLINE MINI HLDR 93.41 680 BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf