Rohm Semiconductor MCR10EZHF6340
MCR10EZHF6340 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF6340
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 634 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF6340.pdf
Availability of MCR10EZHF6340
QUANTITY
MCR10EZHF6340 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF6340
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF6340
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF6340
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF6340 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF6340 Details Description
Related parts for MCR10EZHF6340
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS VERT 1MM SMD datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 60A SCREW TERM datasheet.pdf
RES 274 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 11A 480VAC datasheet.pdf
15P F R/A 370 CLIP M3 370PF datasheet.pdf