Rohm Semiconductor MCR10EZHF6653
MCR10EZHF6653 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF6653
Brief Description
RES SMD 665K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF6653.pdf
Availability of MCR10EZHF6653
QUANTITY
MCR10EZHF6653 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF6653
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF6653
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF6653
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF6653 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF6653 Details Description
Related parts for MCR10EZHF6653
RELAY SSR 18A 240VAC AC OUT QC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 3V 25MA 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf