Rohm Semiconductor MCR10EZHF6802
MCR10EZHF6802 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF6802
Brief Description
RES SMD 68K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF6802.pdf
Availability of MCR10EZHF6802
QUANTITY
MCR10EZHF6802 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF6802
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF6802
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF6802
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF6802 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF6802 Details Description
Related parts for MCR10EZHF6802
IC REG LDO 2.5V 0.5A 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO263-7 datasheet.pdf
CCD,MEDIUM,RS232/422/485 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount Nonstandard SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470 OHM 4SIP datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf