Rohm Semiconductor MCR10EZHF6812
MCR10EZHF6812 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF6812
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF6812.pdf
Availability of MCR10EZHF6812
QUANTITY
MCR10EZHF6812 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF6812
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF6812
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF6812
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF6812 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF6812 Details Description
Related parts for MCR10EZHF6812
RES SMD 133K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 11POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP MICA 2PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 126VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
1.25MM RA HDR 32CKT DUAL ROW datasheet.pdf