Rohm Semiconductor MCR10EZHF7153
MCR10EZHF7153 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF7153
Brief Description
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF7153.pdf
Availability of MCR10EZHF7153
QUANTITY
MCR10EZHF7153 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF7153
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF7153
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF7153
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF7153 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF7153 Details Description
Related parts for MCR10EZHF7153
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC SWITCHNG MATRIX PCMCIA 16SOIC datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 16QFN datasheet.pdf
RES 59.94K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf