Rohm Semiconductor MCR10EZHF7500
MCR10EZHF7500 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF7500
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF7500.pdf
Availability of MCR10EZHF7500
QUANTITY
MCR10EZHF7500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF7500
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF7500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF7500
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF7500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF7500 Details Description
Related parts for MCR10EZHF7500
DIP CABLE - CDP24G/AE24G/X datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS STR datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SPADE AVIKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf