Rohm Semiconductor MCR10EZHF7501
MCR10EZHF7501 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF7501
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF7501.pdf
Availability of MCR10EZHF7501
QUANTITY
MCR10EZHF7501 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF7501
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF7501
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF7501
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF7501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF7501 Details Description
Related parts for MCR10EZHF7501
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/MSR20K datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 8B 20DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.05 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 3W DO216AA datasheet.pdf
SAC-5P-10-115/M CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE SKT datasheet.pdf