Rohm Semiconductor MCR10EZHF8253
MCR10EZHF8253 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF8253
Brief Description
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF8253.pdf
Availability of MCR10EZHF8253
QUANTITY
MCR10EZHF8253 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF8253
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF8253
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF8253
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF8253 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF8253 Details Description
Related parts for MCR10EZHF8253
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RECEPT BLK LOADED,54 POSN,HDR datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SATA SIGNAL CABLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 4A TO-220AB datasheet.pdf