Rohm Semiconductor MCR10EZHF8662
MCR10EZHF8662 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF8662
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF8662.pdf
Availability of MCR10EZHF8662
QUANTITY
MCR10EZHF8662 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF8662
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF8662
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF8662
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF8662 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF8662 Details Description
Related parts for MCR10EZHF8662
RES SMD 91 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC RECEIVER DIFF 3.3V/5V 8-MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
40-HOLE INSULATED PANEL datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
470UF 16V 12,9X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf