Rohm Semiconductor MCR10EZHF8662
MCR10EZHF8662 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF8662
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF8662.pdf
Availability of MCR10EZHF8662
QUANTITY
MCR10EZHF8662 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF8662
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF8662
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF8662
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF8662 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF8662 Details Description
Related parts for MCR10EZHF8662
IC AMPLIFIER REVERSE SOT115J datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 72W datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ESD SMOCK JCKT SNP GR XL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf