Rohm Semiconductor MCR10EZHFL1R50
MCR10EZHFL1R50 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFL1R50
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFL1R50.pdf
Availability of MCR10EZHFL1R50
QUANTITY
MCR10EZHFL1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFL1R50
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFL1R50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFL1R50
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFL1R50 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFL1R50 Details Description
Related parts for MCR10EZHFL1R50
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf