Rohm Semiconductor MCR10EZHFL2R00
MCR10EZHFL2R00 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFL2R00
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFL2R00.pdf
Availability of MCR10EZHFL2R00
QUANTITY
MCR10EZHFL2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFL2R00
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFL2R00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFL2R00
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFL2R00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFL2R00 Details Description
Related parts for MCR10EZHFL2R00
IC BUFF/DVR TRI-ST DL N-INV SM8 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 480VAC datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 2% 100V 1812 datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
GUIDE PIN datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf