Rohm Semiconductor MCR10EZHFL3R90
MCR10EZHFL3R90 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFL3R90
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFL3R90.pdf
Availability of MCR10EZHFL3R90
QUANTITY
MCR10EZHFL3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFL3R90
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFL3R90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFL3R90
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFL3R90 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFL3R90 Details Description
Related parts for MCR10EZHFL3R90
RES SMD 180K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BAG SHLD METAL-IN 6X8 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf