Rohm Semiconductor MCR10EZHFL7R87
MCR10EZHFL7R87 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFL7R87
Brief Description
RES SMD 7.87 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFL7R87.pdf
Availability of MCR10EZHFL7R87
QUANTITY
MCR10EZHFL7R87 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFL7R87
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFL7R87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFL7R87
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFL7R87 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFL7R87 Details Description
Related parts for MCR10EZHFL7R87
CONN HEADER 14POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 40POS 1MM SLD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 400W datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 87MA 9.2 OHM SMD datasheet.pdf