Rohm Semiconductor MCR10EZHFLR100
MCR10EZHFLR100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFLR100
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFLR100.pdf
Availability of MCR10EZHFLR100
QUANTITY
MCR10EZHFLR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFLR100
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFLR100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFLR100
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFLR100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFLR100 Details Description
Related parts for MCR10EZHFLR100
CONN BUTT WINDOW SPLICE 18-22AWG datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP FILM 310UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 9-64V PNL MT datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 160MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf