Rohm Semiconductor MCR10EZHFLR240
MCR10EZHFLR240 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFLR240
Brief Description
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFLR240.pdf
Availability of MCR10EZHFLR240
QUANTITY
MCR10EZHFLR240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFLR240
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFLR240
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFLR240
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFLR240 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFLR240 Details Description
Related parts for MCR10EZHFLR240
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 4.7V SOT23-3 datasheet.pdf