Rohm Semiconductor MCR10EZHJ163
MCR10EZHJ163 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJ163
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJ163.pdf
Availability of MCR10EZHJ163
QUANTITY
MCR10EZHJ163 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJ163
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJ163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJ163
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJ163 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJ163 Details Description
Related parts for MCR10EZHJ163
MOSFET 2P-CH 30V 4A 8SOIC datasheet.pdf
CONN FRAME FOR RJ45 SCKT INSERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 180W TO247AC datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 7M datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf