Rohm Semiconductor MCR10EZHJ682
MCR10EZHJ682 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJ682
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJ682.pdf
Availability of MCR10EZHJ682
QUANTITY
MCR10EZHJ682 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJ682
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJ682
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJ682
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJ682 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJ682 Details Description
Related parts for MCR10EZHJ682
IDC CABLE - MKC60K/MC60M/MPK60K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 21POS STR TIN datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf