Rohm Semiconductor MCR10EZHJ750
MCR10EZHJ750 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJ750
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJ750.pdf
Availability of MCR10EZHJ750
QUANTITY
MCR10EZHJ750 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJ750
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJ750
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJ750
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJ750 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJ750 Details Description
Related parts for MCR10EZHJ750
LED ORANGE 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK ZDB 5OUT 133MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
LED 5MM LOW PRO SUP YELLOW CLEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 900MA 7.3 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 392K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED YLW CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf