Rohm Semiconductor MCR10EZHJLR47
MCR10EZHJLR47 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJLR47
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJLR47.pdf
Availability of MCR10EZHJLR47
QUANTITY
MCR10EZHJLR47 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJLR47
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJLR47
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJLR47
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJLR47 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJLR47 Details Description
Related parts for MCR10EZHJLR47
RES 158 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC HI POWER 8A datasheet.pdf
MINI CT MT REC ASSY 19P BLUR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2A 6TSSOP datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 4.5A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOD OPTIBOX CWDM 1CH 1531NM LC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf