Rohm Semiconductor MCR10EZHJSR047
MCR10EZHJSR047 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJSR047
Brief Description
RES SMD 0.047 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJSR047.pdf
Availability of MCR10EZHJSR047
QUANTITY
MCR10EZHJSR047 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJSR047
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJSR047
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.047
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJSR047
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHJSR047 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJSR047 Details Description
Related parts for MCR10EZHJSR047
COUNTER LCD 6 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Signage 40-VQFN (6x6) datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-12V datasheet.pdf
IC UART PCI BUS OCTAL 144LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf