Rohm Semiconductor MCR10EZHJSR082
MCR10EZHJSR082 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJSR082
Brief Description
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJSR082.pdf
Availability of MCR10EZHJSR082
QUANTITY
MCR10EZHJSR082 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJSR082
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJSR082
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.082
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient200/ +800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJSR082
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHJSR082 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJSR082 Details Description
Related parts for MCR10EZHJSR082
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC EMI FILTER ESD PROT 8FLIPCHIP datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RED RND FLAT RED RED DIFF TAB datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 25POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf