Rohm Semiconductor MCR10EZPF1004
MCR10EZPF1004 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1004
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1004.pdf
Availability of MCR10EZPF1004
QUANTITY
MCR10EZPF1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1004
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1004
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1004
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1004 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1004 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1004
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 50 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 72V 2.50A RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf