Rohm Semiconductor MCR10EZPF1004
MCR10EZPF1004 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1004
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1004.pdf
Availability of MCR10EZPF1004
QUANTITY
MCR10EZPF1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1004
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1004
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1004
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1004 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1004 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1004
CABLE ASSY 4 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION DYNAMIC D-5 datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 2048X18 80-LQFP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 250K 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A 8WDFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
SHEAR SIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
1900UF 20V 30X55.5 105C AXI datasheet.pdf