Rohm Semiconductor MCR10EZPF1051
MCR10EZPF1051 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1051
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1051.pdf
Availability of MCR10EZPF1051
QUANTITY
MCR10EZPF1051 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1051
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1051
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1051
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1051 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1051 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1051
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE SMD 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
7+7 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 2LCC SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf