Rohm Semiconductor MCR10EZPF1072
MCR10EZPF1072 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1072
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1072.pdf
Availability of MCR10EZPF1072
QUANTITY
MCR10EZPF1072 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1072
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1072
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1072
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1072 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1072 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1072
IC DEEP SYNC FIFO 32KX9 32-PLCC datasheet.pdf
BOX OPEN BIN 24X12X6-3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 2A SYNC 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 4 POS SMD datasheet.pdf