Rohm Semiconductor MCR10EZPF1151
MCR10EZPF1151 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1151
Brief Description
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1151.pdf
Availability of MCR10EZPF1151
QUANTITY
MCR10EZPF1151 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1151
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1151
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1151
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1151 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1151 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1151
CAP CER 470PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 568NM 40MCD GRN datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-STR MALE 5POS 6' datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 7.2UH T65 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf