Rohm Semiconductor MCR10EZPF1183
MCR10EZPF1183 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1183
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1183.pdf
Availability of MCR10EZPF1183
QUANTITY
MCR10EZPF1183 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1183
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1183
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1183 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1183 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1183
IC MICROMON 3V W/PB WDOG SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
HANDHELD OTDR datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf