Rohm Semiconductor MCR10EZPF1202
MCR10EZPF1202 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1202
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1202.pdf
Availability of MCR10EZPF1202
QUANTITY
MCR10EZPF1202 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1202
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1202
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1202 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1202
CONN HEADER 10POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CGRID SMT HDR 30 SAU 8CKT datasheet.pdf
RES 143K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 1.5A SYNC 6MLPD datasheet.pdf