Rohm Semiconductor MCR10EZPF1204
MCR10EZPF1204 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1204
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1204.pdf
Availability of MCR10EZPF1204
QUANTITY
MCR10EZPF1204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1204
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1204
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1204
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1204 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1204
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8UMAX datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
VARISTOR 675V 3.5KA DISC 11.5MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf