Rohm Semiconductor MCR10EZPF1271
MCR10EZPF1271 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1271
Brief Description
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1271.pdf
Availability of MCR10EZPF1271
QUANTITY
MCR10EZPF1271 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1271
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1271
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1271
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1271 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1271 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1271
RES ARRAY 2 RES 56K OHM 0606 datasheet.pdf
DUAL LOCK PRESS 1"X50YD BLK 250 datasheet.pdf
TAPE HAZARD STRIPE BK/YLW 2"X54' datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256-TAP 100K 24SOIC datasheet.pdf
CONN SPADE SPRING 12-10AWG #8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/2-48" WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 160UH 57MA 17 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf