Rohm Semiconductor MCR10EZPF1400
MCR10EZPF1400 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1400
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1400.pdf
Availability of MCR10EZPF1400
QUANTITY
MCR10EZPF1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1400
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1400
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1400 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1400 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1400
CONN TERM BLOCK 45DEG 14POS 5MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
CONN COVER 18POS FEED THRU datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf