Rohm Semiconductor MCR10EZPF1543
MCR10EZPF1543 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1543
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1543.pdf
Availability of MCR10EZPF1543
QUANTITY
MCR10EZPF1543 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1543
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1543
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1543
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1543 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1543 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1543
FUSE GLASS 2.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED 7SEG .56" SGL 660NM SRED CC datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 277VAC 80VDC datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC SWITCH CMOS 14DIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.04V 500MW SOD80 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 120V TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf